Podravje: V sistem šolske prehrane vključiti več lokalne in ekološke hrane
Družba
Tipografija

Po vzoru šolske sheme, ki v Sloveniji uspešno teče, saj jo izvaja 90 odstotkov šol, naj bi otroci v šolah tudi sicer jedli lokalno pridelano kakovostno hrano. Država naj bi zato izboljšala sistem javnega naročanja, nad katerim se pritožujejo lokalni dobavitelji.

V osnovni šoli v Juršincih imajo otroci sadje in mleko iz šolske sheme na voljo vsak dan. »Pri sadju prevladujejo jabolka, sezonsko se jim pridružijo še jagode in marelice,« je povedala ravnateljica Jelka Svenšek. »Za sadje imamo enega izvajalca, za mleko drugega, kar pomeni izdajo dveh računov, torej s tem nimamo preveč administrativnega dela. Zavedamo se pomena lokalno pridelane hrane, zato smo oba dobavitelja izbrali v naši občini. Tudi sicer v šolski prehrani pretežno sodelujemo z lokalnimi dobavitelji, smo podeželska občina, torej del podeželja in prav je, da si tako stojimo ob strani.«

Navajanje na okus kravjega mleka

V osnovni šoli Cerkvenjak in njeni podružnici v Vitomarcih v občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah so vključeni v šolsko shemo, in sicer so se tudi tam odločili za sadje in mleko, ki ju otrokom ponudijo ob četrtkih. Po besedah ravnatelja Mirka Žmavca kupujejo različne vrste sadja, pri različnih dobaviteljih. »To pomeni pestrejšo izbiro sadja za naše učence, seveda pa hkrati tudi nekaj več papirologije. Ki se nam je zdela bolj zapletena v začetku, po več letih pa smo se že navadili. Projekt zdaj pri nas dobro teče in so ga odlično sprejeli tako otroci kot njihovi starši in tudi naši učitelji. Šola ima tudi vlogo učiteljice zdrave prehrane, opažam rezultate, saj otroci pojedo več sadja in popijejo več mleka. Tudi domačega kravjega mleka so se morali namreč mnogi navaditi, saj je drugačnega okusa od tistega, ki ga kupimo v trgovini, ki je pogosto bolj pobarvana voda kakor mleko.«

V okviru šolske sheme za zdravo prehranjevanje so na osnovni šoli na Destrniku in na njeni podružnici v Trnovski vasi po besedah ravnatelja Draga Skurjenega izbrali sadje, predvsem jabolka, za sadni dan so določili sredo, kar ostane, pa razdelijo še na druge dni v tednu.

Otroke naučiti, da se hrana pridela na kmetiji

Preberite več v Štajerskem Tedniku

Najbolj brano

Od danes velja nov zakon za mučitelje živali: višje kazni in zapor Od danes velja nov zakon za mučitelje živali:...
Sobota, 11 Junij 2016 10:36
Mučiteljem živali se od danes obetajo strožje kazni. Uveljavlja se namreč novela kazenskega zakonika...

Preberite več...

Zdravniki svetujejo: Kako zdraviti bolečine v peti Zdravniki svetujejo: Kako zdraviti bolečine v peti
Ponedeljek, 01 Maj 2017 12:42
Bolečina v peti je pogost problem, ki v svoji najhujši obliki lahko zelo ovira hojo in druge aktivno...

Preberite več...

Zaščitne maske niso več obvezne! Zaščitne maske niso več obvezne!
Četrtek, 28 Maj 2020 16:25
Po odločitvi vlade bodo od ponedeljka v Sloveniji dovoljene javne prireditve do 200 oseb. Prav tako ...

Preberite več...

Ptujčanko v avtu pričakala kača Ptujčanko v avtu pričakala kača
Sreda, 08 Junij 2016 17:51
Regijski center za obveščanje je bil okrog 17. ure obveščen, da ima občanka na Osojnikovi cesti v av...

Preberite več...

aplikacija

appstore  googleplay

Prometne informacije

radioptuj300