Slovenec poje 89, Američan 125 kg mesa na leto
Družba
Tipografija

Kot kažejo podatki statističnega urada (Surs), je prebivalec Slovenije v letu 2021 v povprečju pojedel nekaj več kot 89 kilogramov mesa. To je precej več od povprečja Evropske unije, ki je okoli 70 kilogramov, kar je sicer podatek iz leta 2018.

Največ pojemo svinjine, kar 32,7 kilograma, in perutninskega mesa (31 kg) ter v povprečju okoli 20,5 kilograma govedine. V Evropi sicer največ mesa pojedo Španci, in sicer v povprečju 94,04 kilograma na leto. Sledijo Avstrijci (90,87 kg) in Francozi, ki po lestvici Združenih narodov zaužijejo okoli 86,76 kg mesa na leto. Prvi na svetovni lestvici pa so Američani, letno povprečje na prebivalca je 125 kilogramov. Vegetarijanski kalkulator na Usatoday.com sicer kaže, da bo povprečen človek v življenju pojedel 7000 živali.
Kolikšen delež sveta uživa meso

Anketa Statista Global Consumer Survey, opravljena v 39 državah, je pokazala, da meso uživa 86 odstotkov ljudi – pri čemer je bilo poudarjeno, da kljub trendu mesnih nadomestkov in rastlinskih izdelkov uživanje mesa ostaja norma skoraj povsod po svetu. Po podatkih Organizacije združenih narodov za prehrano in kmetijstvo se po svetu najpogosteje uživa svinjina (36 %), sledijo perutnina (33 %), govedina (24 %) ter kozje in ovčje meso (5 %).

Katera država v Evropi je najbolj vegetarijanska

Na Sursu so pred kratkim objavili sveže podatke za leto 2021, kjer so zapisali, da sta pomemben del zdrave prehrane tudi sadje in zelenjava. »Prebivalec Slovenije je leta 2021 porabil povprečno 109 kg sadja in 119 kg zelenjave. Poraba slednje v zadnjih 20 letih narašča, poraba sadja pa niha, verjetno tako kot letine sadnih vrst,« so zapisali.

Količina potrebne zelenjave je odvisna od starosti in spola. Toda v povprečju je to za odraslega približno 240 gramov na dan ali 87,6 kilograma na leto – kar izpolnjuje nekaj več kot polovica evropskih držav.

Na vrhu evropskih držav po uživanju sadja in zelenjave je Hrvaška, ki beleži kar 302 kilograma na osebo, sledita ji Albanija (298 kg) in Severna Makedonija (296 kg).

Najmanj zelenjave in sadja pojedo na Nizozemskem (58 kg), Slovaškem (64) in Norveškem (71). Najbolj priljubljena zelenjava na svetu, glede na pridelavo, je krompir, sledita manioka

Najbolj brano

Od danes velja nov zakon za mučitelje živali: višje kazni in zapor Od danes velja nov zakon za mučitelje živali:...
Sobota, 11 Junij 2016 10:36
Mučiteljem živali se od danes obetajo strožje kazni. Uveljavlja se namreč novela kazenskega zakonika...

Preberite več...

Zdravniki svetujejo: Kako zdraviti bolečine v peti Zdravniki svetujejo: Kako zdraviti bolečine v peti
Ponedeljek, 01 Maj 2017 12:42
Bolečina v peti je pogost problem, ki v svoji najhujši obliki lahko zelo ovira hojo in druge aktivno...

Preberite več...

Ptujčanko v avtu pričakala kača Ptujčanko v avtu pričakala kača
Sreda, 08 Junij 2016 17:51
Regijski center za obveščanje je bil okrog 17. ure obveščen, da ima občanka na Osojnikovi cesti v av...

Preberite več...

Zaščitne maske niso več obvezne! Zaščitne maske niso več obvezne!
Četrtek, 28 Maj 2020 16:25
Po odločitvi vlade bodo od ponedeljka v Sloveniji dovoljene javne prireditve do 200 oseb. Prav tako ...

Preberite več...

aplikacija

appstore  googleplay

radioptuj300