V Lenartu so sredi tedna predstavili čezmejni projekt med Slovenijo in Hrvaško (Interreg) Podeželsko razstrupljanje s spoznavanjem zakladov kulturne dediščine oz. Detox, ki ga sedem projektnih partnerjev z obeh strani meje izvaja od oktobra 2016 do septembra 2018. Projekt, ta se je izmed 95 prijavljenih uspel uvrstiti med pet izbranih, je težak okoli 900.000 evrov.
Vodilni partner projekta je občina Lenart, preostali slovenski partnerji so še občini Sveti Andraž v Slov. goricah in Sveta Ana ter Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko in Zavod za varstvo kulturne dediščine Republike Slovenije. Hrvaški partnerji so štirje, in sicer občini Vinica in Donja Voća, Mestni muzej Varaždin ter Turistična zveza Varaždinske županije.
Projekt, vreden 908.448 evrov, v 85-odstotnem deležu financira Evropska unija. Izbran je bil med 91 prijavljenimi na razpisu. Kot je na otvoritveni konferenci izpostavil župan Janez Kramberger, projekt naslavlja predvsem dva izziva, in sicer kako povezati razdrobljeno ponudbo ter kako »razstrupiti« stresno preobremenjenega človeka. Projekt bo na zabaven način poučil obiskovalca o kulturni dediščini. Splošni cilj je ohraniti etnološko dediščino podeželskega območja ter jo vključiti v čezmejni trajnostni turistični paket. V okviru projekta v dveh letih tako nameravajo izvesti številne aktivnosti, ki bodo prispevale k ohranjanju in promociji kulturne in etnološke dediščine območja ter povečanju števila obiskovalcev. Glavni rezultatu bodo: EtnoTour paket, ki bo združeval štiri načine prikazov življenja naših prednikov, to so sodobna tehnologija (3D hologramski virtualni živi prikazi življenja v obliki »3D doživljajske sobe«), e-knjižnica (ohranjene stare knjige), etno kino na prostem (stari SI-HR filmi) in šest renoviranih objektov kulturne dediščine.
Preberite več v Štajerskem Tedniku